Предстои изстрелването на спътника BulgariaSat-1 в орбита

20 март 2016 | 13:37 Дачев
Булсатком пуска първия български комуникационен спътник до края на годината; изстрелването ще бъде предавано на живо

Две години след като Булсатком стартира производството и подготовката за първия български геостационарен комуникационен спътник, предстои изстрелването на BulgariaSat-1 в орбита. Спътникът ще предлага телевизионни и комуникационни услуги на Балканите и в други европейски региони - директно до домовете - и неговото изстрелване поставя България и Булсатком на водещо място сред иновативните технологични компании.
 
Производството на спътника бе възложено на водещата в тази област компания - Space Systems/Loral (SSL) базирана в Силициевата долина в САЩ. Към момента има значителен напредък в построяването и тестването му - има всички изгледи BulgariaSat-1 да стане готов предсрочно и да бъде доставен до площадката за изстрелване по-късно тази година.
 
„Успехът на тази мисия в Космоса не само ще защити националния интерес и ще бъде една кулминация на изключителните усилия на професионалистите от Булсатком и България Сат, но ще бъде едновременно с това и признание за доверието на клиентите ни, без които това постижение би било немислимо“, коментира Максим Заяков, изпълнителен директор на Булсатком и на България Сат.
 
Компанията SSL, с активното участие на българските инженери, вече завърши сглобяването на различните електронни и механични компоненти на спътника и започна тестове за съответствие с изискванията на Булсатком. Тъй като спътникът ще обикаля в космическа околоземна орбита на разстояние 36 000 километра над Земята, където тестове не могат да бъдат извършвани, това налага да бъдат направени обстойни проверки дали съоръжението ще издържи на екстремните условия по време на изстрелването, както и в суровите космически условия. След приключване на проверките, инженерите и техниците ще тестват спътника, за да демонстрират, че той ще издържи полета на ракетата в Космоса. Това включва подлагане на спътника на силни вибрации и високи нива на шум, за да се симулират условията по време на изстрелването.
 
Спътникът се тества и в термо-вакуумна камера - във вакуумна среда с екстремно високи и ниски температури, подобни на условията в Космоса. След това съоръжението отново се проверява, за да се потвърди, че е в същото отлично състояние както преди това. Чак след потвърждаване на безупречни резултати, спътникът ще започне своето пътуване към площадката за излитане.
 
За доставянето на спътника до стартовата площадка се очаква да се използва специално оборудван контейнер, който може да бъде превозен единствено на борда на най-големият товарен самолет Ан-124, опериран от руската компания "Волга-Днепър".
 
* * * * * * * *
 
Още подробности:
 
Спътникът е построен върху цилиндрична структура, която е изключително здрава, лека и издръжлива. Радиочестотните компоненти, които се използват за комуникация, са разположени и монтирани на правоъгълни панели, прикрепени към стените на централния цилиндър (вижте снимки).
 
След като бъдат интегрирани комуникационните панели към структурата, които се наричат „полезен товар“, ще започне обстойното тестване. В момента това интегриране на полезния товар е приключило и е налице значителен напредък по отношение тестването на електрониката.
 
* * * * * * *
 
Основни етапи до обратното броене преди изстрелването:
 
• До средата на м.април 2016 г. спътникът ще е готов, за да бъде подложен на изпитване в термо-вакуумна камера, в среда, която симулира екстремните условия в Космоса. Това е един от най-емблематичните моменти от процеса на създаване на всеки космически апарат. 
Непосредствено след влизането на спътника в тази изпитателна камера, ще получите снимки и информация от теста.
 
• Тази есен ще започне тестване на антените в съоръжение, наричано Compact Antenna Test Range (CATR). Това ще е единствената възможност спътникът да бъде видян с поставени всички антени.
 
Подробна информация и атрактивни снимки от тестовете ще бъдат разпространени непосредствено след теста.
 
• В края на годината предстои изстрелването на първия български геостационарен комуникационен спътник - BulgariaSat-1 в орбита. 
Възможно най-вълнуващите кадри ще бъдат от самото изстрелване чрез ракетата-носител Falcon 9 на фирмата SpaceX, което ще бъде предавано на живо.
 


ИЗБРАНО