”Осем дни, които създадоха Рим” след месец по Viasat History

22 януари 2018 | 10:24 Дачев
Програмни акценти на историческия канал през февруари 2018 г.:

Осем дни, които създадоха Рим ("Eight Days That Made Rome") - два епизода
20 февруари, вторник в 22:00
 
Водена от Бетани Хюс, поредицата изоставя обичайната хронология на хилядагодишната история на Рим и се съсредоточава върху осемте дни, които създават, поставят на изпитание и определят неговото величие. 
 
Представят се най-благородните и тъмни инстинкти на жителите на Рим, които са все още актуални и разпознаваеми в съвременния свят.
 
Престъпността през войната ("Wartime Crime") - 6 епизода
От 5 февруари, 22:00 ч.
 
Бойните полета на Втората световна война свидетелстват за забележителни героични постъпки, стратегическа хитрост и ужасяващи зверства. Условията на живот у дома изглеждат по-стабилни. Но от бомбардиран Лондон до окупирана Франция и дори до самата нацистка Германия, войната благоприятства процъфтяването на престъпността. 
 
Поредицата показва уличните банди, грабителите, полуделите дезертьори, сексуалните маниаци и серийните убийци, чиито престъпни инстинкти биват отприщени от конфликтите, които ги заобикалят.
 
География на убийствата ("Murder Maps") - сезон 3, 4 епизода
От 22 февруари, в 21:55 ч.
 
Четири нови епизода с водещ Николас Дей, сред които "Брайтънските трупове в пътнически сандъци", "Убийствата на пътеката край реката", "Убийството в киселинната баня" и емблематичната история на Рут Елис (Ruth Ellis) - модел и съдържателка на нощен клуб, майка на две деца, обвинена в убийството на нейния любовник и последната жена, обесена в Обединеното Кралство на 13 юли 1955 г.
 
Нейният случай води до премахване на смъртното наказание във Великобритания десет години по-късно.
 
Китай от времето на Мао ("Inside Mao's China") - късометражен телевизионен филм, 52 мин.
16 февруари, петък, в 21:50 ч.
 
В пика на маоизма Китай е толкова откъснат, колкото днешна Северна Корея. През 1966 г. малкото западноевропейци, живеещи в Китай, наблюдават от първо лице преврата на културната революция. В това време младите активисти с леви убеждения в Европа идеализират Мао като предвестник на утопично общество. 
 
Когато Китай облекчава мерките за сигурност и полека излиза от своята изолация в началото на 70-те години на XX век, на много западняци се налага да разберат горчивата истина. Когато на европейците в Китай най-после е разрешено да напуснат страната, те са шокирани да открият, че сънародниците им са се възхищавали на диктатора, от когото те едва са успяли да избягат.
 


ИЗБРАНО