”Жените по света” - програма по DVL за 8 март

4 март 2015 | 10:16 Дачев
Жените по света
08 март 2015 в 19:30
 
Маестро води младите ни герои на важна световна конференция по правата на жените. Въпреки че в развиващите се страни жените са тези, които произвеждат по-голямата част от хранителните запаси, техните доходи са оскъдни и те нямат почти никакви права. Дори в така наречените развити страни, където правото на глас се е превърнало във всеобщ стандарт за жените, те далеч не са равноправни на мъжете.
 
Нашите млади герои се отправят към Буркина Фасо – страна, в която жените работят като роби, но нямат почти никакъв глас в обществото. Те нямат право на образование и на собственост върху земя и средства за производство, защото това е привилегия, запазена за мъжете.
 
В Гуджарат, Индия, жените нямат почти никакъв шанс да купят парче земя, дребен бизнес или превозно средство. Разсадниците, птицефермите, рециклирането на пластмасови отпадъци са някои от дейностите, от които жените могат да получат известен доход и заедно с това – независимост. Освен това, има университети и банки, създадени специално за обезправените жени.
 
В една фабрика за джинси в Китай стотици жени работят почти без пари, докато тяхната продукция се продава скъпо в консуматорските страни на запад.
 
Нашите млади герои използват присъствието на чуждестранен купувач, за да окажат натиск върху собственика на фабриката.
 
* * * * * * * *
 
Световен ден на метеорологията
Метеорологична станция - 23 март 2015 в 20:00
Времето - 23 март 2015 в 20:30
 
Светът, който ни заобикаля, е пълен със загадки, но само Харисън Худи притежава енергията и ума, за да стигне до дъното на нещата. Отчасти детектив, отчасти налудничав учен, Харисън събира група от канадски деца да му помагат в изследванията като асистенти в студиото и репортери на открито. Никой въпрос не е прекалено труден или прекалено странен за Харисън и компания. „Finding Stuff Out“ съчетава хумор, наука и интелигентност, за да се добере до истината — винаги с много забавления по пътя към откритието.
 
В този епизод на посещение на Харисън идва истински телевизионен синоптик, за да му покаже как предсказва времето. А известен преследвач на бури ще научи зрителите как се измерва силата и посоката на вятъра в разговор на живо с Харисън от място по Пътя на торнадото в Америка.
 
В „Great Challenge“ Харисън и синоптикът ще създадат студиен сценарий, в който децата ще могат да се пробват в ролята на представящи прогнозата за времето пред зелен екран.
 
А на открито днес се очакват големи бури… така че в този епизод няма „На открито“.
 
* * * * * * *
 
Рожденият ден на Винсент ван Гог (30 март 1853 година)
Да опознаем Винсент ван Гог - 30 март 2015 в 20:30
 
Ван Гог е роден през 1853 година в едно холандско село. За разлика от повечето художници, той решава да се посвети на тази професия едва в зряла възраст. Най-напред той започва работа като продавач на картини в една художествена галерия. Чичовците му търгуват с изкуство.
 
Първите сериозни рисунки и картини на Ван Гог изобразяват бедни хора, на които той обръща голямо внимание. Цветовете в ранните му картини са тъмни и тъжни. Той продължава да използва тъмни цветове, докато един ден в Париж открива живописни японски произведения на изкуството. В Париж той продължава да показва картините си на изложби, но не успява да продаде нищо. След известно време той опитва да работи в по-тихо и по-спокойно място в Южна Франция.
 
В Арл Ван Гог прекарва по цял ден, от изгрев до залез слънце, рисувайки поля, цветя и хора, като полага плътен слой боя. Понякога той работи толкова бързо, че дори не смесва цветовете, а ги изстисква направо от тубичката. Понякога се лишава от храна, за да може да купува повече бои.
 
След един тревожен период Ван Гог отрязва част от ухото си. Брат му му урежда престой в една психиатрична клиника, където той може да рисува и да бъде лекуван. Когато се чувства добре, Ван Гог усеща че рисува по-добре от всякога. Звездите, които рисува, изглеждат така, като че ли светят и се въртят в небето, дърветата приличат на огньове, а слънцето излъчва жар. За съжаление, престоят в клиниката не води до подобряване на състоянието му.
 


ИЗБРАНО